Ostrożność podczas transakcji finansowych online - wiele osób wciąż o niej nie myśli
Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International ponad jedna czwarta Europejczyków nie zachowuje ostrożności podczas dokonywania transakcji finansowych online. Osoby takie narażają się na utratę pieniędzy, a jednocześnie przysparzają problemów bankom oraz systemom płatności elektronicznych, które często muszą rekompensować swoim klientom poniesione straty. Aby zminimalizować zagrożenia, wszystkie strony biorące udział w transakcji online powinny stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.
więcej »

Cyberprzestępczy łup - ile atakujący zarabiają na użytkownikach?
Zyski osiągane przez cyberprzestępców mogą dwudziestokrotnie przekraczać koszty przeprowadzania ataków - tak wynika z danych uzyskanych przez ekspertów z Kaspersky Lab. W badaniu porównano koszt najczęściej używanych narzędzi cyberprzestępczych z kwotą, jaką można ukraść w ramach skutecznej operacji z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania.
więcej »

Regin: cyberprzestępcza platforma pozwalająca na szpiegowanie sieci GSM
Eksperci z Kaspersky Lab opublikowali wyniki badania kampanii Regin - pierwszej znanej platformy cyberprzestępczej, która poza "standardowymi" zadaniami szpiegowskimi pozwala na monitorowanie sieci GSM. Osobom stojącym za atakami udało się przeniknąć do sieci komputerowych w przynajmniej 14 krajach.
więcej »

Brazylijskie trojany bankowe w oficjalnym sklepie z aplikacjami dla Androida
Eksperci z Kaspersky Lab informują o zidentyfikowaniu dwóch mobilnych trojanów bankowych w oficjalnym sklepie z aplikacjami Google Play. Obydwa szkodliwe programy wykorzystywały wizerunek znanych brazylijskich banków i miały na celu przechwytywanie danych logowania do serwisów bankowych online.
więcej »

Organy ścigania w sieci Tor i ich wypływ na mroczną stronę internetu
W ubiegłym tygodniu przeprowadzona została globalna akcja organów ścigania - operacja Onymous - skierowana przeciwko nielegalnym serwisom online działającym w ramach sieci Tor zapewniającej anonimowość w internecie. Społeczności związane z Torem wyraziły zaniepokojenie, że operacja ta wymagała użycia specjalistycznych narzędzi, które potencjalnie mogą zagrozić prywatności wszystkich entuzjastów anonimowości. Zdaniem ekspertów z Kaspersky Lab zadanie organów ścigania zostało ułatwione przez niedbałość osób stojących za serwisami online działającymi w ramach mrocznej strony internetu, czyli tzw. sieci Dark Web.
więcej »

Jak doszło do globalnej epidemii - ujawniono pięć pierwszych ofiar robaka Stuxnet
Minęły prawie cztery lata od wykrycia jednego z najbardziej wyrafinowanych i niebezpiecznych szkodliwych programów - robaka Stuxnet, który zaatakował m.in. elektrownię atomową w Iranie i uznawany jest za pierwszą cyberbroń - jednak historia ta wciąż kryje wiele zagadek. Jedno z najważniejszych pytań brzmi: jakie były dokładnie cele operacji Stuxnet? Teraz, po przeanalizowaniu ponad 2 000 plików Stuxneta zebranych w ciągu dwóch lat, badacze z Kaspersky Lab mogą zidentyfikować pierwsze ofiary tego robaka.
więcej »

Ponad połowa ataków na Androida ma na celu pieniądze
Wyniki badania "Cyberzagrożenia mobilne" przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz Interpol w okresie sierpień 2013 - lipiec 2014 pokazują, że niemal 60% ataków cyberprzestępczych na urządzenia z Androidem miało na celu pieniądze ich użytkowników.
więcej »

Operacja cyberszpiegowska Sandworm (aka BackEnergy2) - komentarz Kaspersky Lab
14 października pojawiły się doniesienia o ataku skierowanym przeciwko NATO oraz organizacjom rządowym m.in. z Polski i Ukrainy. Poniżej przedstawiamy komentarz Aleksandra Gostiewa, głównego eksperta ds. bezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.
więcej »

Ryzykowna zabawa - nowy trojan na Androida podszywa się pod grę w kółko i krzyżyk
Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego trojana mobilnego, który atakuje urządzenia z Androidem, podszywając się pod grę w kółko i krzyżyk. Trojan Gomal zbiera informacje dotyczące zainfekowanych urządzeń i wysyła wszystkie te dane do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Szkodnik posiada również funkcje, które rzadko spotyka się w zagrożeniach mobilnych.
więcej »

Zainfekowane bankomaty pozwalają wypłacać pieniądze bez kart kredytowych
Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili śledztwo dotyczące ataków cyberprzestępczych, których celem są liczne bankomaty na całym świecie. Podczas dochodzenia badacze wykryli szkodliwe oprogramowanie infekujące bankomaty, które pozwalało atakującym opróżniać maszyny poprzez bezpośrednią manipulację i kraść miliony dolarów. Interpol ostrzegł państwa członkowskie, w których zaobserwowano ataki, i zapewnia pomoc w prowadzonych śledztwach.
więcej »