Sprzedawcy online i dostawcy usług finansowych źródłem skradzionych informacji bankowych
Według badania Kaspersky Lab obejmującego profesjonalistów IT na całym świecie niemal połowa firm z sektora handlu elektronicznego/sprzedaży detalicznej online (48%) oraz sektora usług finansowych (41%) może stracić w ciągu roku pewne informacje finansowe w wyniku ataków ukierunkowanych, luk w zabezpieczeniach oraz innych cyberincydentów.
więcej »

Świat za 30 lat - prognoza Kaspersky Lab na 2045 rok
Około 30 lat temu komputer osobisty zaczął trafiać pod strzechy, rewolucjonizując społeczeństwo pod względem sposobu życia. Eksperci z Kaspersky Lab postanowili uczcić tę rocznicę, próbując wybiec w przyszłość i wyobrazić sobie, jak technologia informacyjna może rozwinąć się i zmienić nasze życie w nowej cyfrowej rzeczywistości 2045 roku, czyli za 30 lat.
więcej »

Wewnętrzne zagrożenia IT, w wyniku których firmy tracą najwięcej danych
21% firm z Europy straciło istotne dane biznesowe z powodu wewnętrznych zagrożeń IT w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z globalnych danych wynika, że po raz pierwszy od czasu, gdy Kaspersky Lab zaczął śledzić takie incydenty w 2011 r., przypadkowy wyciek danych spowodowany przez personel odpowiada za utratę większej ilości danych niż luki w zabezpieczeniach oprogramowania. Oba źródła utraty danych dotyczą w największym stopniu firm z sektora usług użyteczności publicznej i energii oraz telekomunikacji.
więcej »

Stracone na zawsze: 44% klientów nie mogło odzyskać pieniędzy skradzionych na skutek oszustwa
Po okresie świątecznym wiele osób pozbywa się w Sieci nietrafionych prezentów i jest to czas, kiedy można trafić na niezłą okazję. Podczas poszukiwania można się jednak natknąć na "ofertę" oszusta lub cyberprzestępcy, a zakupy przez internet nie zawsze kończą się dobrze dla klientów - z badania przeprowadzonego przez B2B International i Kaspersky Lab wynika, że niemal połowa użytkowników nie mogła odzyskać pieniędzy utraconych w wyniku cyberoszustwa.
więcej »

Małe firmy przyciągają uwagę cyberprzestępców - często na własne życzenie
Właściciele małych firm uważają, że ze względu na rozmiar ich organizacji cyberprzestępcy nie będą marnować na nie czasu ani wysiłku - myślą, że nie mają wystarczająco dużo, aby opłacało się ich okradać. Tymczasem, nie przejmując się bezpieczeństwem, dają cyberprzestępcom doskonałą okazję zdobycia łatwych pieniędzy. Takie lekceważenie zagrożenia może kosztować małe firmy sporo pieniędzy, a nawet przyczynić się do konieczności zamknięcia działalności.
więcej »

Użytkownicy komputerów Mac pod ostrzałem
Rosnąca popularność urządzeń firmy Apple w ostatnich latach sprawiła, że cyberprzestępcy w większym stopniu zainteresowali się systemami operacyjnymi OS X i iOS. Stanowi to zagrożenie dla danych i prywatności użytkowników, jak również ich pieniędzy. Badanie Kaspersky Lab i B2B International wykazało, że jeden na czterech użytkowników komputerów Mac trafił w 2014 r. na szkodliwy program.
więcej »

Chthonic: nowa wersja trojana ZeuS atakuje banki online na całym świecie
Analitycy bezpieczeństwa z Kaspersky Lab wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie atakujące systemy bankowości online i ich klientów. Zidentyfikowany jako najnowsza wersja niesławnego trojana ZeuS, Trojan-Banker.Win32.Chthonic, w skrócie Chthonic, zaatakował ponad 150 różnych banków i 20 systemów płatniczych w 15 krajach. Celem tego szkodnika są głównie instytucje finansowe w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Japonii i we Włoszech.
więcej »

Ponad połowa Europejczyków zetknęła się z próbą kradzieży pieniędzy online
Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że w ciągu roku ponad połowa użytkowników z Europy stanęła oko w oko z próbą kradzieży ich pieniędzy przez internet. Okazuje się jednak, że niespodziewane wydatki mogą także nieść ze sobą cyberzagrożenia niezwiązane z finansami.
więcej »

Liczba korporacyjnych celów cyberataków wzrosła ponad dwukrotnie w 2014 r.
Spośród całej gamy incydentów bezpieczeństwa IT wykrywanych na świecie wyróżniają się ataki ukierunkowane i długotrwałe kampanie cyberszpiegowskie. Działania te prowadzone są na dużą skalę i mają istotny wpływ na rządy oraz instytucje publiczne i prywatne. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab informował o siedmiu kampaniach tego typu, które uderzyły w 4 400 celów z sektora korporacyjnego.
więcej »

Cyberzagrożenia na sterydach: prognoza Kaspersky Lab na 2015 r.
Cyberprzestępcy są coraz pewniejsi siebie - o ile wcześniej atakowali użytkowników serwisów bankowych, upatrując w nich słabe ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa, w przyszłym roku eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się ataków ukierunkowanych skierowanych na same banki oraz bankomaty. Oprócz cyberprzestępczości finansowej rok 2015 przyniesie prawdopodobnie jeszcze więcej wyzwań związanych z ochroną prywatności, bezpieczeństwem urządzeń firmy Apple i nowe zagrożenia dla urządzeń połączonych z internetem.
więcej »