Ofiary cyberprzestępczości finansowej mają problemy z odzyskaniem wszystkich utraconych środków
Każdego roku tysiące użytkowników internetu pada ofiarą cyberprzestępczości, czego skutkiem jest utrata pieniędzy. Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky lab wynika, że ponad połowa osób (52%), których pieniądze trafiły do kieszeni cyberprzestępców, odzyskała jedynie część skradzionych środków lub straciła wszystko.
więcej »

Zły przykład: dzieci nie są zachwycone zachowaniem online swoich rodziców
Portale społecznościowe dają nam swobodę komunikowania się ze znaczącymi dla nas osobami, w dowolnym czasie i miejscu. Jednak ta swoboda ma swoją cenę: zaślepieni swoim pozornie szczęśliwym życiem cyfrowym, często nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób nadużywanie komunikacji online szkodzi naszym relacjom w realnym życiu. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że jedna trzecia osób rzadziej komunikuje się twarzą w twarz ze swoimi najbliższymi, a 21% rodziców przyznaje, że ich relacje z dziećmi uległy pogorszeniu, po tym jak zobaczyły ich w kompromitującej sytuacji na portalach społecznościowych.
więcej »

Firmy nie muszą posiadać strony WWW, aby stać się ofiarą ataków DDoS - ich celem są również systemy wewnętrzne
Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International wynika, że firmy nie muszą dysponować zasobami widocznymi z internetu, takimi jak publiczne strony internetowe, portale dla klienta czy systemy transakcyjne, aby paść ofiarą ataku DDoS: równie podatne na nie są wewnętrzne serwisy WWW, operacje i połączenia sieciowe. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw produkcyjnych.
więcej »

Adwind: szkodliwe oprogramowanie jako usługa i ponad 400 000 atakowanych użytkowników oraz organizacji na całym świecie
Analitycy z Kaspersky Lab opublikowali obszerne badanie dotyczące narzędzia zdalnej administracji (ang. Remote Administration Tool - RAT) o nazwie Adwind - wieloplatformowego, wielofunkcyjnego szkodliwego programu, znanego również jako AlienSpy, Frutas, Unrecom, Sockrat, JSocket oraz jRat i rozprzestrzenianego w modelu "szkodliwe oprogramowanie jako usługa". Wyniki dochodzenia przeprowadzonego w okresie 2013-2016 sugerują, że różne wersje szkodnika Adwind zostały wykorzystane w atakach na co najmniej 443 000 prywatnych użytkowników oraz organizacji komercyjnych i niekomercyjnych na całym świecie. Zarówno platforma jak i szkodliwe oprogramowanie nadal są aktywne.
więcej »

Finanse, telekomunikacja oraz IT - trzy główne cele ataków DDoS w 2015 r.
Około jedna na cztery firmy z branży IT, telekomunikacyjnej i finansowej doświadczyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy ataku DDoS, mającego na celu m.in. zatrzymanie funkcjonowania usług online. Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2015 r. przez Kaspersky Lab oraz B2B International.
więcej »

Kaspersky Lab zidentyfikował lukę "Darwin Nuke" w systemach OS X i iOS
Badacze bezpieczeństwa z Kaspersky Lab wykryli lukę w jądrze Darwin stanowiącym komponent systemów operacyjnych OS X oraz iOS. Luka "Darwin Nuke" sprawia, że urządzenia z systemem OS X 10.10 oraz iOS 8 są narażone na zdalnie aktywowane ataki DoS, które mogą uszkodzić system urządzenia i wpłynąć na działanie sieci korporacyjnej, do której zostaną podłączone. Eksperci apelują do użytkowników, aby uaktualnili urządzenia do oprogramowania w wersji OS X 10.10.3 i iOS 8.3, które nie zawiera tej luki.
więcej »

Zadbaj, aby Twoje dziecko bezpiecznie korzystało z urządzeń mobilnych
Cyberzagrożenia są nieodłącznym elementem internetu i stanowią poważne niebezpieczeństwo dla młodych użytkowników. Szczególnie podatne są na nie dzieci korzystające z urządzeń mobilnych, ponieważ mogą przeglądać zasoby Sieci w dowolnym czasie lub miejscu, bez nadzoru rodziców.
więcej »

Badacze ds. bezpieczeństwa wykryli zagrożenie związane z walutami wirtualnymi
Jednostka badawcza Interpolu ds. cyberzagrożeń we współpracy z Kaspersky Lab zidentyfikowała zagrożenie dla łańcucha bloków stanowiącego podstawę transakcji wykonywanych przy użyciu kryptowalut, takich jak Bitcoin. Wykorzystanie wykrytej metody może pozwolić na osadzenie szkodliwego kodu lub innych nielegalnych danych w zaszyfrowanych transakcjach.
więcej »

Polowanie na Desert Falcons - pierwszą znaną arabską grupę cyberszpiegowską
Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab informuje o wykryciu Desert Falcons - grupy cyberszpiegowskiej atakującej organizacje oraz osoby fizyczne w państwach Bliskiego Wschodu. Eksperci z Kaspersky Lab uważają, że jest to pierwsze znane arabskie ugrupowanie cybernajemników, które opracowało i przeprowadzi operacje szpiegowskie na pełną skalę.
więcej »

WhatsApp Web na celowniku cyberprzestępców
Eksperci z Kaspersky Lab informują o fałszywych i szkodliwych aplikacjach imitujących wersję instalacyjną komunikatora WhatsApp dla komputerów. Zagrożenia te pojawiały się już wcześniej, jednak teraz, gdy prawdziwa aplikacja została udostępniona, cyberprzestępcy ponowili swoje działania.
więcej »